Nový rok ve jménu zjednodušování – šetříme naši energii i s naším novým eBookem pro lepší pocity (nejen) rodičů dětí s ADHD
Zjednodušujeme život dětí s ADHD
Nevím jak u vás, ale minulý rok v naší rodině pomohl zjednodušit spoustu věcí – méně nákupů, méně rozhodování, co si obléknu ráno na sebe, když jsme byli dva měsíce na chatě, méně rozhodování, co budeme dělat o víkendu, když se nedalo jít na žádnou výstavu nebo podniknout jinou aktivitu. Obdobně jako se nám při našich pobytech u moře zjednodušují i možnosti vaření. V místním krámku buď maso je nebo není, přivezou brambory nebo ne…
Nevnímám to negativně, naopak, v určitém směru nás omezení možností z vnějšku obrací dovnitř k sobě. Člověk pak zjišťuje, co všechno nemusí a co všechno nepotřebuje. Což má kromě zklidnění i značný ekologický rozměr. Vnímám, že zbavování se nutnosti rozhodování vede k jistému odlehčení a soustředění se na podstatnější věci. Hyperaktivní děti se zklidnily, protože nemusely jezdit na takové množství kroužků a pokud se to podařilo nastavit, trávily více času přirozeně venku. Jen tak.
Proto se i v novém roce pojďme zamyslet, kde můžeme odlehčit, co lze zjednodušit a kde můžeme doslova ušetřit energii. Svoji i energii naší planety.
- Jídlo – pojďme vařit jednodušší jídla, vybírejme si stále ty naše „osvědčené“ potraviny (nebudeme donekonečna bloudit v supermarketu), vybírejme si potraviny s jednoduchým složením (bílý jogurt apod.). Udělejme si jednoduchý jídelníček a pak ho točme dokola – děti mají stejně v oblibě několik stejných jídel. Můžeme do obvyklého pokrmu propašovat něco zdravějšího v namixované podobě a ozvláštnit jiným kořením.
- Oblečení – musíte nosit každý den něco jiného? Vybírejte si jednobarevné oblečení, hodí se ke všemu, ozvláštnit to můžete třeba barevnými ponožkami nebo šátkem. Musíte mít opravdu tolik různobarevných bot?
- Elektronika – musíte mít skutečně nejnovější model mobilního telefonu? Pokud už „musíte“ obměnit elektroniku, zbavte se jej alespoň rozumným způsobem, například v rámci projektu Remobil (starým telefonem pomůžete potřebným a šetříte životní prostředí ).
- Předměty – hyperaktivní děti ještě rozptyluje rušivé prostředí a různé vnější podněty. Proto pomůže mít méně předmětů (hraček), méně aktivit, zjednodušit jim prostředí, odlehčit v jejich životě i v dalších záležitostech (vnímat další útočníky na klid a soustředění jako jsou reklamy, hry s bojovnou tématikou apod.).
Tip
Odlehčete své myšlenky: redukujte chaotický tok myšlenek, „natrénujte“ si jednu meditaci nebo vizualizaci a tu pak opakujte 30 dnů. Zkuste to i se svými dětmi a začněte různé 30 – denní výzvy, jako je deník vděčnosti, rekapitulace, co se mi povedlo a další aktivity. Zkuste se začít otužovat jak ve studené vodě, tak psychicky. Vystupte ze své komfortní zóny. Obraťte se na nás v INNP a můžete začít cvičit sami nebo se svými dětmi.
Dárek pro vás, rodiče – eBook zdarma
Do nového roku pro vás máme dárek: eBook zdarma Nabíječka energie pro rodiče, kde se dozvíte spoustu informací, jak skoncovat s pocity vyčerpanosti a cítit se lépe. Následovat bude Nabíječka energie pro děti.
Autorka:
Mgr.Petra Poláková: zakladatelka INNP, poradna a konzultace (Metoda PES (R): pohyb, emoce a smysly, Access Bars, kraniosakrální terapie), autorka programů do MŠ a ZŠ Smarty pro děti (R) ,lektorka školicích programů Smarty školka a Smarty škola, autorka publikace Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly. Žije v Hradci Králové, působí v Praze.